Можлива реконструкція м. Берестейська

Vlad Zhelikhovskyi
11 min readAug 26, 2021

--

Вітаю! Цієї зими я закінчив курс транспортного моделювання в PTV Vissim від компанії “А+С Україна” в рамках якого була задача обрати будь який вузол на власний розсуд та спробувати його покращити.

В цій статті поясню чому я обрав саме цей вузол, розберу в деталях що можна покращити для кожної групи учасників дорожнього руху, чому так варто зробити та що потрібно робити нам, користувачам, щоб картинка перетворилась у реальність.

Цією статтею я хочу почати процес колективного обговорення — кожен хто хоче долучитись до обговорення, розробки, планування або ж просто написати фідбек, пишіть сюди. Це перша версія, після неї ми разом внесемо правки, опублікую другу версію і т.д до остаточного варіанту. Спробуємо застосувати колективний розум.

Пріоритетність видів пересування в містах.

Прохання, якщо Ви не згодні з картинкою вище, не здатні сприймати критику та аргументовано доносити думки без срачу, або ж просто ярий автофанат, який не сприймає нічого крім власного авто — не напружуйтесь та не читайте далі. Коменти типу “все стане!” можете залишити в кінці статті, дякую!

Чому цей вузол?

Причин декілька:

  1. Жахливі умови для пішоходів та велосипедистів. Широкі перехрестя, закритий поворот, вузький та стрьомний перехід по мосту між напіврозваленим перилом та трамваєм. Для велосипедистів взагалі повний нуль.
  2. Нещодавно було оголошено про реконструкцію площі Перемоги. Наступним логічним кроком була б реконструкція проспекту Перемоги. Саме реконструкція, а не галімий капремонт. З облаштуванням повноцінних велодоріжок, а не тих обрубків на тротуарах, що є зараз. З облаштуванням наземних пішохідних переходів, світлофорів, безпечних перехресть і т.д. Моя мрія, якщо чесно, бо цим проспектом я користуюсь майже щодня. А на 8- смуговому проспекті знайти місце для 6 метрів велодоріжки (3 метри в один бік, 3 в інший) це задачка для перших тижнів після літніх канікул. На всій протяжності проспекту маємо 8 смуг, окрім нашого вузла (та ще 2 подібних)— під шляхопроводом проїжджа частина звужується з 8 смуг до 6, через опори шляхопроводу. Прибирати їх не варіант, вони афігенно виглядають, якщо привести їх до ладу, та й не впевнений що технічно це можливо взагалі. Саме звуження робить неможливим влаштування там двосторонніх велодоріжок, рішення побачите далі. Якщо ж технічно можна розширити тротуар, пропонована мною схема просто доповнюється велодоріжками під шляхопроводом.
  3. У США та Європі зараз популярний рух перетворення старих закинутих залізничних колій на велодоріжки. Десь на підсвідомості я шукав де ж у Києві є старі колії, які можуть стати велодоріжкою. І я їх знайшов! Колії пролягають від м. Берестейська, вздовж вулиці Козелецька, та закінчуються біля бульвару Вацлава Гавела. Все це в перспективі може дати гарний велозв’язок масиву Відрадний з проспектом Перемоги.

Ці три фактори переконали мене, що вузол складний та вартий уваги великої кількості людей.

Думаю варто одразу вказати ціль проекту, щоб уникнути непорозумінь далі. Ціль проекту: впровадити інфраструктуру для альтернативних видів транспорту (велосипедисти та пішохіоди) за рахунок автомобільної, та подивитись що станеться. Як зміниться ситуація з трафіком? Покращити автомобільний рух взагалі не пріоритет. І навіть лишити його на тому ж рівні не обов’язково.

Загальний вигляд проекту, роздивіться уважно. (PDF файл в гарній якості, і не тільки, тут)

Короткий опис. Як бачите, на проспекті Перемоги та вул. Дегтярівській дві смуги перерозподіляються під потреби велосипедистів та пішоходів. На перехрестях замість полів асфальту з’являються острівки безпеки, направляючі потоків, прибирається закритий поворот направо з Перемоги на Дегтярівську та одночасно з’являється лівий поворот в бік Відрадного без необхідності їхати на розворот. Давайте розбирати деталі.

1. Люди, що ходять пішки

Пішоходів тут ходить багато. Переміщуються вони переважно такими шляхами. Це не фінальні шляхи, потрібно більше даних, а мій ресурс обмежений.

Це супер важливо знати, адже людина всеодно буде йти найкоротшим та найлегшим шляхом, не дивлячись ні на що. Бачили як люди перебігають 8 смугові шосе поруч з підземним переходом? Оце воно — інстинкт.
Це доведена психологія поведінки, яку не під силу нам змінити. Наше завдання зробити так, щоб цей шлях був максимально коротким (ваш кеп) та безпечним.

Віддаємо пішоходам 2–3 метри нового тротуару на шляхопроводі. Було би добре також зрівняти рівень колій трамваю та тротуару, як це зроблено на картинці.

Порту, Португалія

Наступні блага для пішоходів — острівці безпеки. Тут є три досить небезпечні місця перетинів авто та пішо, які в новому проекті можна ліквідувати.

Перший — з’єднання вулиць Миколи Василенка, Дегтярівської та з’їзду з Перемоги. Велика неконтрольована площа асфальту, багато водіїв залітають в лівий поворот з Перемоги на досить великих швидкостях, деколи в два ряди, що є надзвичайно небезпечно для пішохода. Рішення: створення перехрестя з напрамляючими потоків у вигляді бордюру з пониженнями для пішохідного переходу та велопереїзду.

Приблизно таким чином.

Другий — фактично 6 смуг переходу за один раз. Психологія людини йти найкоротшим шляхом, саме так і роблять багато людей тут перебігають дорогу червоним шляхом, бо він тупо коротший (принаймні так здається). Проблема насправді просто в неправильному розташування переходу та ще й якась незрозуміла стежка, що провокує на таку поведінку. Тому пропозиція перенести його ближче в бік Київстару. Краще нехай переходять законно та передбачувано, ніж вибігають несподівано. Пам’ятаємо, наше завдання підлаштувати інфраструктуру під користувача, а не навпаки.

Червоне — там перебігають дорогу. Зелене - “законний” шлях, десь в 1.5–2 рази довший, та ще й стояти на світлофорі під сонцем/дощем.

Йдемо далі — пішохідні переходи.

З вище згаданими острівцями в нас вже утворюються досить безпечні пішохідні переходи. Проте, є ділянки де варто додати переходи тому, що люди там і так перебігають.

Наприклад — закритий поворот направо з Перемоги на Дегтярівську. Закритий він з різних причин: сам поворот досить різкий після довгої прямої ділянки, запарковані авто прямо на дузі, дерева поруч. Всі ці фактори роблять поворот небезпечним. Цю теорію доводить наявність шаблонного київського рішення у вигляді відбійника. Але люди всеодно перебігають перед відбійником.

Рішення: звуження проїжджої частини, значно менший радіус повороту та перетворення його на т-подібне перехрестя, додання ще одного переходу (в місці початку відбійника).

Ось так виглядає поворот з місця водія. Зразу за деревом пішохідний перехід і там ходять люди.

2. Користувачі велосипедів

Для початку варто сказати, що основна перевага велосипеда в місті це мобільність. З ним легко заскочити кудись по дорозі (кафе, магазин, аптека, пошта і т.д). А власникам електросамокатів та моноколіс це ще простіше. З цією думкою продовжимо.

Користувачам велосипедів пропоную двосторонні велодоріжки вздовж проспекту Перемоги з кожного боку. Чому двосторонні, та ще й з кожного боку? Тому, що “Перемоги — Центр” це магістральний веломаршрут з довгими прольотами від перехрестя до перехрестя. А ще тому, що це один з найнебезпечніших проспектів у всьому місті. Саме в таких випадках відокремлені двосторонні велодоріжки найкращий варіант. У двосторонніх велодоріжок є один суттєвий мінус – перетин із пішоходами, особливо якщо це місця з великим скупченням людей. Але тут ця проблема нам не загрожує.

В перспективі цією велодоріжкою може користуватись дуже багато людей (500+/год, далі буде звідки я взяв цю цифру), тому варто закладати відповідну ширину хоча б 3 метри, а краще більше.

Приклади

Отак це може виглядати.

Навіщо їхати на шляхопровід?

Наверх треба їхати в будь якому разі, різниця тільки в який момент. Місцеві знають що підйому не уникнути. З варіантів є їхати під шляхопроводом, або по ньому. В обох випадках це підйом 7–8 метрів на протяжність приблизно 300м, тобто 3–4% ухилу. Але мені особисто за відчуттями приємніше підніматись на шляхопровід, хоч там і перетини з іншими видами транспорту. Але то таке, вкусовщина. Важливо те, що ми входимо в еру електротранспорту, який не має проблем з підйомами!

Значно важливішим є те, що зверху ми з’єднуємо Перемоги з Дегтярівською. Утворюємо заповітну звя’зність веломережі, що є сильною складовою її успіху взагалі в місті.

А в поєднанні із дозволом велосипедистам рухатись смугами ГТ, маємо win-win ситуацію: не хочеш стояти на світлофорах — їдь смугою, не хочешь прижиматись до бордюру - їдь велодоріжкою. Через брак місця, влаштувати під шляхопроводом можна хіба односторонню велосмугу, якщо сильно хочеться. Хоча в цьому конкретному випадку не бачу в ній жодного сенсу.

вул. Василенка та Дегтярівська

Як згадувалось на початку, маємо козир у вигляді старих залізничних колій, що йдуть вздовж вул. Козелецька та виходять до бульвару Вацлава Гавела. В перспективі зможемо з’єднати все це діло з веломаршрутом Борщагівка — Центр, та взагалі з усім Відрадним.

Зліва — протоптана (що говорить про її популярність) стежка від м.Берестейська до вул. Козелецька. Справа - одностороння вул. Козелецька, широченна дорога, половину якої можна спокійно перерозподілити під вело.

Навіщо вести велодоріжку через промзону?

Якщо подивитись на карту, можна побачити купу запаркованих легкових авто біля нових бізнес-центрів. Це означає, що люди вже приїздять сюди на роботу. Насправді все це величезна територія куди щодня їздять тисячі людей на роботу/з роботи. В цьому також можна переконатись глянувши скільки людей чекає на трамвай в бік Відрадного зранку. А також глянувши на витоптаність цих колій, тобто пішки тут ходить теж багато людей. Ми можемо надати альтернативу як тим, хто користується авто, так і тим, хто їздить громадським транспортом.

Почав рахувати запарковані авто, тільки вздовж вул. Радищева нарахував 100 і зупинився. Їх дофіга, порахуйте кому не лінь, напишіть в коментах)

А ще, враховуючи київські тенденції забудови, маю припущення що років через 10 все це буде або житло, або бізнес центри. Попит на пересування в цьому районі тільки зростатиме.

Є й суттєвий мінус такого трасування — ігнорування вулиці Миколи Василенка, де теж є багато житла та офісів. Точніше там теж мають бути транспортні альтернативи. Питання відкрите.

Також складним місцем є звуження біля будівлі Київстару. Там досить вузькі і смуги рухи, і тротуар. Звичайно, варіант з ліквідацією паркінгу або заправки є, але будемо реалістами — ніхто не осмілиться на таке (звучить як виклик).

Мій варіант з розділенням на односторонні велодоріжки/велосмуги, які далі можуть знову з’єднатись у двосторонню. Рішення доволі суперечливе, знаю. Але місця там не так багато. Втім, для цього я і пишу статтю, щоб почути алтернативні думки. Питання відкрите.

3. Автомобілі

Отже, автомобілям пропонується зменшення смуг на проспекті Перемоги з 8 до 6 (2 з яких смуги ГТ), а на Дегтярівській з 6 до 4. “ВСЕ СТАНЕ!”, скажите ви. “НІТ!”, скажу я і трішки далі поясню чому.

Також, пропоную додати поворот наліво з центру по Перемоги на Дегтярівську, замість того щоб їхати на розворот, можна буде повернути одразу. Відсоток такого маршруту не великий — 4–5%, трішки полегшуємо життя водіям, які повертають на Відрадний наліво з Перемоги. А заодно і пішоходам, бо зникає той закритий поворот, про який казали раніше.

Із менш помітних, але не менш важливих змін пропоную облаштування направляючих поворотів на перехресті Василенка-Перемоги-Дегтярівська. Може здатися, що це якось обмежує ваші рухи, але насправді просто робить траєкторії поворотів більш зрозумілими та однозначними. Це робиться спеціально проти маленької неадекватної частки користувачів авто, що люблять повертати з другого ряду.

Загалом це всі новшества для користувачів авто. Трішки більше безпеки та зручності.

ВСЕ СТАНЕ!

Найцікавіша і одночасно найнудніша частина — як зміниться трафік?

Як було сказано на самому початку, ідея проекту виникла під час проходження курсу моделювання трафіку. Тому перейдемо до моделювання та його результатів.

В процесі замірів помітив, що ранковий і вечірній пік трішки різні по розподілу, тому моделювались два сценарії — вранці та ввечері.

Всі вихідні дані та розрахунки можна подивитись тут (авжеж, їх треба буде провести повторно, для впевненості)

  1. Симуляція теперішнього стану вранці.

Показники теперішнього стану зранку:

Ранок

Показники теперішнього стану ввечері:

Вечір

2. Симуляція нового проекту вранці

Показники нового проекту зранку:

Цифри кажуть самі за себе — час затримки зменшується на 25%. Кількість зупинок менше в 2 рази, а швидкість збільшується на 13%.

Показники нового проекту ввечері:

Різниця хоч і не така велика, але є і в кращу сторону.

3. Симуляція нового проекту з перерозподілом вело

Для чистоти експерименту варто зазначити, що ми перевозимо людей, а не транспортні засоби. Давайте припустимо, що 5% людей в авто пересядуть на вело чи самокати, що зміниться тоді? (так, в авто їде в середньому 1.5 людини, але давайте поки рахувати по-тупому)

Ранок
Вечір

Бачимо ще кращі результати перших двох характеристик та гірші результати середньої швидкості, чому? Тому, що в аналіз мережі велосипедисти теж входять. Швидкість велосипедистів на вільних прямих ділянках все ж менше ніж авто, тому вони впливають на загальну картинку в гірший бік.

Якщо ж уявити що ці 5% людей на авто просто зникнуть, то отримаємо ще кращі результати ніж у Сценарії 2.

Ранок
Вечір

Заради цікавості можемо піти далі і перерозподілити 10%. Вище я казав про перспективу 500+ велосипедистів/годину. Так от проспектом Перемоги в годину пік проїжджає майже 5000 авто/год. 10%=500.

Ранок
Вечір

У вечірній пік результати гірші навіть за початкові. Пам’ятаємо, що велосипедисти впливають на результати. При такій завантаженості велодоріжок вже вимальовується справжня проблема велозаторів (можете собі уявити велозатор в Києві?), що змушує задумуватись про планування на перспективу. Ширші велодоріжки у вузлах, зміна циклу світлофорів на користь пішо та вело? Що як після реалізації такого проекту 20% водіїв авто пересядуть на вело та самокати (а світова практика показує, що це цілком реально). Коротше кажучи, питання масштабування відкрите.

Ну і для перевірки теорії чи справді на результати так сильно впливають велосипедисти, давайте просто виключимо 10% людей на вузлі.

Ранок
Вечір

Вважаю теорія підтвердилась.

Думаю варто пояснити як це так: дорога звужується, але затори стають менше? Чи не намахуєш ти нас тут часом?

Ви могли чути термін “ботлнек” або “пляшкове горло”. Коротше кажучи, це місця звужень. Де 3 смуги переходять у 2 і водії вимушені вклинюватись у потік. Гарно це робити вміють далеко не всі, тому утворюється дисбаланс у ритмі потоку. До того ж місця перелаштувань це одні з найбільш аварійних місць, гарне підтвердження цьому сталося нещодавно саме на цьому вузлі. Завдання проектувальників зробити саме таку дорогу, на якій не буде вузьких місць. В європейських містах часто можна зустріти 1–2 смугову дорогу, яка на перехресті розширюється до 3–4 для поворотів, а далі знову 1–2. В нас як правило робили (і часто продовжують робити) просто 4 смуги, а там самі розбирайтесь.

Перехрестя у Варшаві. 2 смуги розширюються до чотирьох — 2 для лівого повороту, 2 прямо. Аналогічно з іншого боку.

На нинішньому вузлі цих ботлнеків аж 4, що і спричиняє затори. В новому проекті лишився 1, можете поки вгадати де). Буде друга частина, де розгляну кожне перехрестя детально. Такий от байт на підписку)

Отже, згадуючи ціль проекту, можна сказати, що впровадження велоінфраструктури за рахунок надлишкової ширини автомобільних смуг точно не погіршить трафік. Ба навіть покращить.

Та й таке. Звичайно тут є не ідеальні рішення, які я вже бачу, але це вже тема подальших обговорень. Лишайте фідбек, поширюйте статтю якщо вважаєте її вартою уваги, а також доєднуйтесь до розробки, якщо є бажання і тверезі думки. Дякую всім за увагу!

--

--

Vlad Zhelikhovskyi
Vlad Zhelikhovskyi

Written by Vlad Zhelikhovskyi

Motion graphic designer | Urbanist | Insta: @vzhemotion

No responses yet