Безпечні переходи на бульварі Академіка Вернадського
Вітаю! В цій статі Ви можете ознайомитись з більш детальним описом проекту Громадського бюджету 2022, автором якого я є. Чому, навіщо і як?
Погнали!
Проблеми та ідея
Бульвар Академіка Вернадського це такий собі променад району Святошин — Академмістечко. Тут знаходяться дуже багато людей кожного дня незалежно від дня тижня та погоди. Батьки з дітьми всіх віків, молодь, похилі люди, велосипедисти, скейтери, ролери, власники домашніх тварин, просто пішоходи, що проходять транзитом — усі ці категорії тут є.
2018 року бульвар Вернадського було відремонтовано, що і дало поштовх до всього описаного раніше (до цього місце було в досить плачевному стані та не привертало такої уваги місцевих). Так склалося, що наше життя пов’язане з автомобілями і це місце не є виключенням. Ремонт справді можна назвати успішним, окрім всього, що стосується автомобільної інфраструктури та безпеки руху. Коли відбувалось проектування та ремонт (2016–2018) про таку штуку як Vision Zero чула жменька урбаністів, мабуть тому нічого не було зроблено в цій сфері. Це і має виправити поданий мною проект — підвищити безпеку пішоходів на бульварі.
Чи існує взагалі якась проблема безпеки?
Так, далі буде тільки гірше.
- Якщо подивитись офіційну статистику ДТП Києва за 2016–2019 роки можна побачити сумні показники — за цей період на бульварі Вернадського сталося 20 ДТП. В половині з них була участь пішохода або велосипедиста, багато з них тяжко травмовані, дехто загинув. Варто відзначити, що після 2018 року (тобто після ремонту) кількість ДТП на рік зросла в декілька разів (2016–2017 роки 2–3 ДТП, 2018–2019 по 8 ДТП).
2. Кількість автомобілів в Києві кожного року зростає, як і кількість населення (а отже і пішоходів у всіх районах), тобто зростає пряма ймовірність ДТП.
3. Район буде поступово забудовуватись, оскільки це колишня промзона, всі знають, що відбувається в Києві із промзонами. Насправді процес вже почався. Якщо подивитись на Детальний план територій цього масиву, можна побачити скільки ще житла тут планується збудувати (коричневинького кольору). Так, там заплановані підземні паркінги (синій пунктир), але камон, скільки ЖК в Києві Ви знаєте, де активно користуються підземними паркінгами та не запарковують двори?
Поява тут конкретно цієї висотки породила хаотичний паркінг на одному з перехресть. З часом, коли комплекс добудується, і таких стане більше, проблема стане ще гострішою та розповзеться на інші вузли.
Ці три фактори наводять на думку, що з кожним роком ймовірність захоплення такого людяного місця відпочинку автомобілями (як це завжди стається біля подібних новобудов) та створення потенційної небезпеки ДТП та дискомфорту для всіх категорій згаданих раніше буде тільки зростати. Насправді це відбувається вже, читайте далі.
До того ж, Київська влада останні роки декларує, що “Київ — місто для пішоходів”. Місто для пішоходів характеризується комфортом та безпекою пішохідного руху.
Більш детально кожне перехрестя.
У всіх них є одна спільна риса — нічим не виправдана надмірна ширина проїжджої частини при тому, що тут всього дві смуги рухи. Це проблема, тому, що саме надмірна ширина провокує високі швидкості та хаотичне паркування, що перекриває огляд пішохідного переходу. Разом ці два явища — це ДТП з дуже поганими наслідками для пішоходів. Саме її (ширину) мій проект і має опанувати та надати можливість використовувати більш раціонально.
Medium нещадний до зжимання картинок, додаткові матеріали та гарна якість тут.
Перетин бульвару Вернадського та вулиці Василя Алексухіна
Серед проблем маємо надмірну довжину переходу 11,5 метрів, відсутність пішохідного переходу через бульвар Вернадського з одного боку.
Рішення: перерозподіл ширини проїжджої частини, зменшення ширини смуг руху до 3 м в кожну сторону (загалом 6 метрів, менше майже в 2 рази), встановлення підвищеного пішохідного переходу з велопереїздом (виконуватиме роль засобу зтишення руху), створення асфалтованого підходу та власне облаштування додаткових переходів через бульвар, облаштування прогнозованих паркомісць.
Перетин бульвару Вернадського та вулиці Миколи Краснова
Це те саме перехрестя, що було показано трішки вище.
Проблеми: ширина переходу 17 метрів (17! Карл), відсутність підходу до вже наявного пішохідного переходу, хаотичне паркування.
Рішення: створення антикишень з двох боків (звужуємо ширину переходу до 6 метрів, майже в 3 рази менше), облаштування підвищеного переходу з велопереїздом, створення підходу до пішохідного переходу через бульвар, облаштування паралельних паркомісць з одного боку та перпендикулярних з іншого.
Перетин бульвару Вернадського та вулиці Академіка Кримського
Проблема: відсутність пішохідного переходу взагалі! (чому? на усіх перетинах вздовж є, а тут немає, wtf?) хоча люди і так переходять, але з острахом, ширина 12 метрів, хаотичний паркінг.
Рішення: антикишені з обох боків, облаштування підвищеного переходу з велопереїздом.
Перетин бульвару Вернадського та вулиці Академіка Кржижановського
Це взагалі ідеальна ілюстрація безпеки дорожнього руху Києва-тупо поле асфальту.
Проблеми: велика площа асфальту, відсутність будь яких перепон для автомобіля, що провокує невизначеність для водіїв, виїзд на зустрічку, і як наслідок ймовірність ДТП. Для наглядності я зробив відео як проходять цей вузол водії авто.
Рішення: з’єднання шматочком асфальту двох розгалуджених стежок бульвару, каналізування руху шляхом облаштування бордюрного каменю по контуру розмітки, перерозподіл величезної площі асфальту на користь пішоходів. Це дасть більш зрозуміле тлумачення перехрестя для водіїв та додасть безпеки пішоходам.
Розворот на бульварі Вернадського біля проспекту Паладіна
Проблема: відсутність розмітки переходу (пішоходи переходять цей вузол надзвичайно обережно), неінклюзивність (височенні бордюри)
Рішення: влаштування підвищеного пішохідного переходу з велопереїздом, укладання асфальту на витоптаному місці, створення антикишені.
А що по нормативці?
Все описане вище регулюється ДСТУ та ДБН:
- ДБН В.2.3–5:2018 “Вулиці та дороги населених пунктів”
- ДСТУ 2587:2010 Споруди транспорту. Розмітка дорожня
З приводу паркомісць є уточнення — згідно ПДР, зупинка та стоянка заборонена ближче 10 м від пішохідного переходу та перехрестя. Тобто, облаштування паркомісць в цих кишенях може бути під питанням, тому що давайте рахувати: 4 м перехід + 3 метри велопереїзд + 10*2 м від переходу + 10*2 м від перехрестя = 47 метрів. Ширина бульвару приблизно 40.
Зауважу, що паркування тут не має бути і зараз. Але фактично воно є. Тобто водії паркуються тут (і скоріше за все будуть і далі) в будь якому випадку — з облаштованими паркомісцями чи без. Наше завдання зробити так, щоб ймовірність задати шкоди пішоходу зводилась до 0.
Цікавий момент — на двох подібних переїздах підвищений перехід був облаштований під час ремонту ще 2018 року. Питання чому тут є, а далі немає? В чому логіка?
Декілька прикладів схожих антикишень з інших міст.
Мабуть кожен із вас помітив, що на усіх ілюстраціях є велопереїзди нізвідки в нікуди. Так, велодоріжки тут немає, поки що. Але рано чи пізно тут має з’явитись відокремлена двостороння велодоріжка тому, що трафік велосипедистів тут доволі суттєвий. В жовтні минулого року я нарахував 50 користувачів вело у вечірню годину пік, цього року поки що не рахував, але візуально цифра сильно зросла. Трафік буде збільшуватись з кожним роком, адже бульвар знаходиться між двома магістральними велодоріжками — на проспекті Перемоги та проспекті академіка Паладіна та виконує транзитну роль для всіх хто їде на/з Академмістечка. Але про це напишу трішки пізніше.
Чи буде якийсь глобальний вплив на місто від проекту?
Скоріше за все ні, бо це проект районного значення, хоч і потенційних користувачів багато. Але враження про місто складається з маленьких деталей. Буду радий навіть якщо конкретно цей проект не переможе, але дасть поштовх до схожих в інших районах.
Якщо Вам сподобався проект, будь ласка проголосуйте за нього тут: https://gb.kyivcity.gov.ua/projects/archive/18/show/689
Якщо у Вас є питання, пропозиції, зауваження, можете писати сюди: https://www.facebook.com/vladmuffin
Дякую, see ya!